Resan är på 18 dagar och vi färdas genom Namibia där vi får se mycket spännande sevärdigheter. Namibia är landet för er som vill se ett annorlunda Afrika med en ett rikt djurliv, färgsprakande kultur och enorma vidder. Följ med på vår första rundresa med svensk guide
Att resa i Namibia är ett mycket annorlunda äventyr. Vägarna är inte alltid lika väl utbyggda som i Sydafrika men det är det som är en stor del av charmen med detta land.
Det finns mycket som Namibia erbjuder som bara måste upplevas. Fish River Canyon är den största ravinen i Afrika och den näst största i världen efter Grand Canyon i USA. Utsikten är magnifik!
I Namiböknen ligger det kända Sossusvlei, här kan du bestiga 300 m höga sandyner.
Etosha NP är en av de bästa nationalparkerna i världen för fantastiska safariturer.
Våra resor till Namibia sker antingen i grupp eller individuellt. Vi erbjuder lyxresor, äventyrsresor, flygsafari, kulturresor och en mängd andra alternativ.
Vi lanserar nu den första guidade resan till Namibia med svensktalande guide. Resan är utformad med utgångsläge att den ska ge så mycket valuta för pengarna som möjligt men ändå vara ekovänlig. Vi stödjer lokala projekt genom att bo på hotell som drivs av lokalbefolkningen och vi besöker djur- och naturprojekt som därmed får pengar till vidare arbete.
Resan är utformad för att få ut det bästa av Namibia utan att stressa igenom programmet. Med tanke på att Namibia har ett ökenklimat har vi valt att lägga resorna när det inte är för varmt men fortfarande mycket skönt för oss frusna skandinaver. Vi börjar med att besöka det dramatiska Fish River Cañon för att sedan fortsätta in i Namibiöknen. Vi kör ut till kusten för lite stadsliv och avslutar sedan med det fantastiska djurlivet i Etosha National Park.
Eftersom avstånden i Namibia är stora får man räkna med en del långa dagar i bussen. För att göra resan så bekväm ändå som möjligt har vi emellanåt lagt in så att ni stannar ett par dagar på samma ställe för att vila er från vägarna.
Priser
Planerade avgångar:
Vad ingår:
Tillkommer:
Skatter på flyget eftersom dessa varierar från dag till dag beroende på oljepriset.
Frivilligt tillägg:
Safari dag 14: ca 450 kr (frivilligt)
Anmälan:
En anmälningsavgift på 1500 kr per person betalas i samband med anmälan. Resan kan bli fullbokad snabbt och vi förbehåller oss att då inte acceptera några vidare anmälningar.